Serwis ESG

#solidarnizUkrainą

Kontrast
Wielkość liter - A +

#solidarnizUkrainą

Szanowni Państwo,

W tych niezwykle trudnych chwilach chcemy wyrazić solidarność i wsparcie dla narodu ukraińskiego. Chcemy wesprzeć naszych przyjaciół z Ukrainy oraz wszystkich, których dotyka wojna.

Witryna jest dostępna dla wszystkich Pracowników z naszej grupy i ma za zadanie skoordynować działania pomocowe, które aktualnie trwają lub planujemy ich rozpoczęcie. Jesteśmy świadomi, że przed nami wiele ciężkich miesięcy w których chcemy skupić się na pomocy doraźnej, ale także planować długoterminowe działania w które będziemy się włączać.

Jeśli chcesz podzielić się prowadzonym przez Ciebie działaniem – napisz do nas. Będziemy umieszczać informacje na bieżąco kontaktując Was pomiędzy sobą! Będziemy również zamieszczać informacje o kolejnych działaniach w których uczestniczymy:

solidarnizukraina@polenergia.pl

Chcemy włączyć wszystkich w pomoc i zjednoczyć się: razem możemy zrobić więcej, możemy także wspierać siebie nawzajem i pomagać w pomocy.

Poniżej udostępniamy:

Działania w których braliśmy udział- przesyłajcie Wasze inicjatywy, zgłaszajcie Wasze potrzeby!

Załączamy także wzór umowy do pobrania, która obowiązuje w całej Grupie Polenergia. Prosimy o stosowanie wzoru przygotowanego przez Dział Prawny i Zespół ds. ESG.

Informacje o organizacjach pomagających Ukrainie oraz inne przydatne miejsca, gdzie warto zasięgnąć informacji:

Jeśli chcesz pomóc sprawdź także prowadzone działania organizacji prowadzących zarówno zbiórki.  Część organizacji, które są wymienione zbiera różne rzeczy dla potrzebujących (koce, leki, ubrania itp.), do innych z kolei możesz bezpośrednio przelać pieniądze na specjalne konta.

Zobacz więcej

Mądre treści do przeczytania lub obejrzenia

Bardzo mądry wywiad z Martą Piegat-Kaczmarczyk, psycholożką międzykulturową, członkinią zarządu Polskiego Forum Migracyjnego o dbaniu o siebie pośród pomagania innym czyli Jak mądrze pomagać, żeby pomocy wystarczyło na dłużej.

Wsparcie psychologiczne

  • Bezpłatna Telefoniczna Linia Wsparcia psychologów dla tych, którzy zostali dotknięci kryzysem związanym z wojną w Ukrainie oferowana przez Mindgram. W języku ukraińskim, rosyjskim, polskim. https://mindgram.com/pl/linia-wsparcia/
  • Bezpłatny telefon kryzysowy. Polskie Forum Migracyjne oferuje wsparcie psychologiczne w języku ukraińskim i rosyjskim oraz interwencję kryzysową/ https://forummigracyjne.org/kurs/bezplatny-telefon-kryzysowy
  • Bezpłatna konsultacja psychologiczna. Jako Polenergia oferujemy bezpłatnie naszym pracowników konsultacje z psychologiem. Jeśli czujesz, że twoje pomaganie lub to, czego doświadczasz w związku z wojną cię powoli przerasta – napisz do Barbary Mróz. Umówcie się na bezpłatną dla ciebie konsultację, gdzie będziesz mógł/mogła skorzystać ze wsparcia psychologicznego. Wystarczy, że napiszesz w temacie formularza kontaktowego: „Polenergia”. https://barbaramroz.pl/kontakt/
  • Seria bezpłatnych webinarów dla tych, którzy potrzebują psychologicznego wsparcia lub wiedzy: https://web.swps.pl/w-obliczu-wojny?fbclid

PRACA

Strony, na których można odnaleźć oferty pracy dedykowane Uchodźcom:

Prawna infolinia dla osób z Ukrainy, uruchomiona przez PwC
Na telefony czekają eksperci mówiący po ukraińsku, którzy mogą pomóc w takich obszarach:

  • legalizacja pobytu w Polsce;
  • legalizacja prawa do pracy w Polsce;
  • niezbędne kwestie administracyjne (podatki, ubezpieczenie społeczne i zdrowotne);
  • formalności związane z tranzytem do innych krajów UE.

https://www.pwc.pl/hotline-ua

Współpraca lokalna na rzecz przyjęcia uchodźców z Ukrainy

Na terenie gminy, gdzie budowana jest Farma Wiatrowa Kostomłoty (gm. Kostomłoty) zostały wyznaczone dwa miejsca, w których gmina chce zorganizować miejsca pobytu dla uchodźców. Łącznie przygotowanych zostanie 55 miejsc: 30 w Domu Seniora w Kostomłotach i 25 w budynku lokalnej świetlicy w Mietkowie.

 

To efektywna i długofalowa pomoc, którą chcemy realizować tam, gdzie znajdują się nasze projekty w rozwoju, budowie i eksploatacji. Tam, gdzie skupiamy się na lokalnej współpracy i pomagamy społecznościom na co dzień. Teraz możemy pomagać wspólnie!

Zobacz więcej

Warszawa: pomoc humanitarna na dworcach

Pierwszym miejscem gdzie uchodźcy znajdują pomoc są dworce, takie jak dworzec Warszawa Wschodnia. Chcąc pomóc uchodźcom i wesprzeć działania wolontariuszy, którzy pomagają Polenergia zakupiła wyżywienie w postaci ponad 1000 posiłków (kanapek) na kolejne 5 dni. Kanapki  szykuje codziennie  „Stowarzyszenie Otwarte Drzwi”, a transportują je rowerem cargo lokalni wolontariusze.

 

Działanie to będzie kontynuowane w zależności od zdefiniowanych przez Wolontariuszy potrzeb.

 

„Otwarte Drzwi”  to organizacja pozarządowa wspierająca osoby w kryzysie bezdomności, od początku zaangażowana w pomoc dla osób uciekających z rejonu objętego wojną na Ukrainie. Organizacja ta prowadzi KUCHNIĘ CZERWONY ROWER, która znana jest nam z zamawianych dla nas na różne wydarzenia posiłków. Teraz pomagamy razem!

Pomoc w Chełmie i Dorohusku

Pomagamy też w Chełmie i Dorohusku- od czwartku 3 marca pracownicy Grupy Polenergia transportują zebrane niezbędne artykuły do Chełma, do stworzonego magazynu darów przy ul. Piotra Skargi 11.

 

Zbiórki ciągle trwają. Możecie przekazywać dary koordynującym, lub zostawiać je na Kruczej. Najłatwiej jest przekazać np. zgrzewkę pampersów, rzeczy niepomieszane w kartonie opisane (np. tubki z musami dla dzieci), to ułatwia rozdzielanie i dystrybucję darów niż pomieszane w opakowaniu soczki, artykuły higieniczne, odzież etc.

 

Osoba koordynująca:
Maciej Stryjecki, tel. 609051722, mail: maciej.stryjecki@polenergia.pl

Zobacz więcej

ZBIÓRKA TRWA DO 15 Marca! Zbiórka leków oraz materiałów opatrunkowych

Zbiórka Polenergia Fotowoltaika zainicjowana przez doradcę technicznego spółki.

 

Osoba koordynująca:
Leszek Wasyk, tel: 535697352, mail:
leszek.wasyk@polenergia-pv.pl

Zobacz więcej

Wsparcie Ukraińców na dworcu zachodnim w Warszawie

Zbiórka zorganizowana przez Pracowników Polenergia Fotowoltaika, w której Pracownicy zebrali 2 500 PLN)  pozwoliła na zakup posiłków,  które były przekazane potrzebującym na dworcu zachodnim w Warszawie.

 

Osoba koordynująca:

Organizacja transportu z granicy

Polenergia Fotowoltaika  zorganizowała 3 transporty autokarem z granicy. Dwa transporty odbyły się z przejścia granicznego w Hrebenne, a jeden transport z przejścia granicznego w Medyce.

Łącznie udało się przetransportować 150 osób i psa.

 

Osoba koordynująca:
Sylwia Nadolna-Dolińska,
tel. 790697859, mail: sylwia.nadolna-dolinska@polenergia-pv.pl

Zbiórka ubrań oraz środków czystościowych przy współpracy z PCK

Na początku marca Polenergia Fotowoltaika zorganizowała wewnętrzną zbiórkę pracowniczą. Zbiórka zorganizowana była przy współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem.

 

Osoba koordynująca:
Paulina Skrzypowska, tel. 790 697 137, mail: paulina.skrzypowska@polenergia-pv.pl

Użyczenie samochodu tymczasowemu ośrodkowi dla uchodźców

Kierownik jednej z ekip montażowych Polenergii Fotowoltaiki mieszkający w Zamościu stworzył tymczasowy ośrodek dla uchodźców.  Potrzeby są ogromne, dlatego w ramach wsparcia użyczony został samochód z floty. To ułatwia logistykę rozlokowywania osób przekraczających granicę.

 

Osoba koordynująca:

70 darmowych książek dla dzieci w języku ukraińskim do pobrania

Zobacz więcej

Wyniki wyszukiwania