Jako inwestor planujący długoterminowe zaangażowanie w rozwój projektów morskiej energetyki wiatrowej, Polenergia razem ze swoim partnerem, firmą Equinor, zamierza wdrożyć kompleksowy plan działań, który w najbliższych latach będzie wspierał polskich dostawców w budowaniu konkurencyjności, tak aby z sukcesem mogli włączać się w łańcuch dostaw projektów morskich farm wiatrowych. Aktywne angażowanie polskich firm w budowanie kompetencji, inicjowanie dialogu z podmiotami branżowymi czy wsparcie w promocji na rynkach zagranicznych są jednymi z kluczowych aktywności w zakresie wspierania rozwoju potencjału dostaw krajowych.
W maju 2019 r., korzystając ze wsparcia PTMEW, Polenergia i Equinor zorganizowali wydarzenie pod nazwą „Dzień dostawcy”, które umożliwiło dostawcom bezpośrednie spotkania i zapoznanie się z zespołem projektowym. W wydarzeniu uczestniczyło 225 przedsiębiorców, którzy wzięli udział w 156 spotkaniach bezpośrednich. Celem „Dnia dostawcy” było zapoznanie polskich firm z kluczowymi parametrami projektów MFW Bałtyk II oraz MFW Bałtyk III, przedstawienie im procedur i strategii zakupowych Spółki oraz zwiększenie zrozumienia charakterystyki polskiego przemysłu przez zespół projektowy Spółki.
W ramach kontynuacji dialogu z dostawcami, Polenergia i jej partner, Equinor, w październiku 2020 r. zorganizowali wydarzenie pod nazwą „Warsztaty dla dostawców MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III”. Ze względu na pandemię COVID-19 serię sześciu warsztatów przeprowadzono online. Warsztaty pozwoliły na zainicjowanie dobrych relacji i dialogu między międzynarodowymi dostawcami technologii w zakresie energetyki morskiej a polskimi firmami. Pośrednim celem cyklu było udzielenie wsparcia polskim dostawcom, aby jak najszybciej mogli rozpocząć proces certyfikacji, który umożliwi większej liczbie przedsiębiorstw uczestnictwo w łańcuchu dostaw planowanych morskich farm wiatrowych.
Wraz z uzyskiwaniem decyzji o prawie do pokryciu ujemnego salda wydawanej przez Prezesa URE, Projekty MFW Bałtyk II oraz MFW Bałtyk III opracowały wymagane ustawą Plany Łańcuchów Dostaw, które zostały opublikowane na stronach Urzędu Regulacji Energetyki. Aktualnie Projekty przystąpiły do realizacji tychże planów, a także opisanych w nich tzw. „5 Programów Flagowych” zawierających działania i aktywności w obszarze komunikacji, kompetencji, konkurencyjności, innowacyjności oraz logistyki portowej.