Serwis ESG

Graj z nami w zielone!®

Kontrast
Wielkość liter - A +

Graj z nami w zielone!®

Polenergia wspólnie z Kulczyk Foundation oraz partnerem merytorycznym UNEP/GRID-Warszawa realizuje projekt edukacyjny Graj z nami w zielone!®. Edukacja młodych pokoleń ma tak ogromne znaczenie, dlatego stworzyliśmy projekt dla szkół podstawowych, który pokaże nauczycielom, ale także rodzicom i edukatorom jak w przystępny i przyjazny sposób przybliżyć młodym ludziom zagadnienia związane z szeroko rozumianym zrównoważonym rozwojem.

Wszystko po to by podnieść wiedzę dzieci w zakresie transformacji energetycznej, konieczności ochrony powierzchni ziemi i wód oraz zasad gospodarki w obiegu zamkniętym. Pomóc w tym mają specjalnie przygotowane scenariusze lekcyjne oraz wyjątkowe ekozeszyty, które motywują, dają siłę i uwrażliwiają młodych odbiorców na fakt, że wszyscy mamy wpływ na to, co się dzieje wokół nas, bo to od nas w dużej mierze zależy jak będzie wyglądało nasze jutro.

Zmiana sposobu naszego życia dziś, to wyścig o przyszłość kolejnych pokoleń ludzkości. W 2019 roku Unia Europejska zainicjowała prace nad polityką Zielonego Ładu. Wszystkie państwa tworzące europejską wspólnotę muszą dostosować politykę w dziedzinie klimatu, energii, użytkowania gruntów, transportu i opodatkowania. Cel to obniżenie emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. – w porównaniu z poziomami z 1990 roku. Wysiłek kolejnej dekady ma szansę uczynić Europę pierwszym neutralnym dla klimatu kontynentem na świecie.

Koniecznością staje się ograniczanie wykorzystywania paliw kopalnych do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Naszą przyszłością są Odnawialne Źródła Energii takie jak lądowe i morskie farmy wiatrowe, wielkoskalowe farmy fotowoltaiczne a także te przydomowe panele słoneczne i pompy ciepła. Z odnawialnej energii wyprodukujemy zielony wodór, który zdekarbonizuje przemysł, transport i energetykę. Kluczowym elementem jest także edukacja ekologiczna młodych pokoleń i zmiana w sposobie myślenia o ochronie klimatu i zrównoważonym rozwoju.

Iwona Sierżęga

członkini Zarządu Grupy Polenergia

Poznaj przygody Zosi i Wandy

Bohaterkami naszych ekozeszytów są Zosia i jej mama Wanda, które już dały się poznać jako doskonałe edukatorki świata zdrowego żywienia w projekcie Żółty Talerz zainicjowanym przez Kulczyk Foundation.  

Żółty Talerz, to największy w Polsce prywatny program wsparcia żywienia dzieci w szkołach i placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Program realizowany jest przy współudziale największych organizacji pozarządowych.

Tym razem Zosia i Wanda są przewodniczkami po świecie ochrony środowiska i klimatu, czyli Odnawialnych Źródeł Energii oraz ekologii. Razem z naszymi bohaterkami uczniowie poznają ważne tematy związane ze zrównoważonym rozwojem oraz przyczyny i skutki zmian klimatu na świecie.

Osoba korzystająca z danego ekozeszytu tematycznego ma dostęp do gotowego scenariusza lekcji. Dodatkowo, każdy ekozeszyt edukacyjny zawiera zestawy zadań i ćwiczeń w klasie, jak również zajęć poza salą lekcyjną, które umożliwią uczniom jeszcze głębsze zaznajomienie się z tematem oraz utrwalenie wiedzy.

Wszystkie scenariusze zajęć wraz z ćwiczeniami, kolorowanki i plakaty są dostępne bezpłatnie na naszej stronie internetowej.

Ekozeszyt o Odnawialnych Źródłach Energii

Odnawialne Źródła Energii stanowią podstawę funkcjonowania nowoczesnych gospodarek i rozwiązują problemy, z którymi zmaga się nasza planeta. Zosia i Wanda poprowadzą uczniów przez tajniki produkowania czystej i zeroemisyjnej energii. Naszym sprzymierzeńcem jest tu wiatr, woda i słońce.

Sprawdźcie, jak zapewnić światło lub ciepło w domach, energię dla fabryk lub napędzać samochody bez szkody dla środowiska oraz jak zmagazynować zieloną energię. Dowiedzcie się więcej o „zielonym wodorze”, który jest magazynem i paliwem jutra!

Razem z Zosią i Wandą uczniowie poznają ważne aspekty zrównoważonego rozwoju i skutków zmian klimatu.

Ekozeszyt o Odpadach i Recyklingu

Zosia i Wanda zapraszają do poznania zasad gospodarki w obiegu zamkniętym.

Odpadów najlepiej nie produkować. Jeśli jednak to konieczne, to najlepszym rozwiązaniem jest recykling. W procesie tym, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, z makulatury, szkła czy tworzyw sztucznych powstają nowe produkty o doskonałej jakości i trwałości. Jednak by recykling był efektywny, niezbędne jest właściwe postępowanie ze strony konsumenta i odpowiednia segregacja odpadów.

Zosia i Wanda przybliżą problematykę wytwarzania ogromnej ilości odpadów oraz poinstruują, jak je ograniczyć a najlepiej jak ich nie wytwarzać!

Ekozeszyt o Wodzie

Każdy Polak statystycznie ma rocznie do dyspozycji 1 585 m3 wody, czyli 1 585 000 litrów. Eksperci określają tę wielkość jako całkowite odnawialne zasoby wody, które zależą od wielkości opadu w danym kraju zamienianego na wody powierzchniowe i wody podziemne oraz wody, która dopływa do danego kraju spoza jego granic. Krótko mówiąc – informuje ona nas, ile wody możemy zużyć rocznie, aby nie było problemów z odnowieniem jej zasobów. Wydaje się, że to całkiem sporo. Co więc doprowadziło do sytuacji, że w 2019 roku w nawet 350 gminach stanowiących 15 proc. wszystkich gmin w Polsce, wprowadzano ograniczenia w korzystaniu z wody?

Odpowiedź na powyższe pytanie jak również na wiele innych pomogą znaleźć Zosia i Wanda w kolejnym etapie edukacji ekologicznej.

OBEJRZYJ WEBINARY

Chcąc wesprzeć nauczycieli oraz rodziców w przygotowaniach do prezentowania zagadnień opisywanych w ekozeszytach edukacyjnych przeprowadziliśmy cykl bezpłatnych szkoleń, które są obecnie dostępne online w formie webinarów.

Spotkania są prowadzone przez naszego merytorycznego Partnera UNEP/GRID- Warszawa i specjalistów z danej dziedziny, którzy mają za zadanie przygotowanie słuchaczy do pracy z dziećmi w obszarach tematycznych opartych na scenariuszach z ekozeszytów Graj z nami w zielone!®.

Zapraszamy na obejrzenia naszych webinarów:

  1. „Woda zdrowia doda. Zielone wyzwania dla dzieci i młodzieży z klas 4–8”
  2. „Woda zdrowia doda. Zielone wyzwania dla dzieci w edukacji wczesnoszkolnej (klasy 1-3)”
  3. „Sprytne rady na odpady. Zielone wyzwania dla dzieci w edukacji wczesnoszkolnej (klasy 1-3)”
  4. „Sprytne rady na odpady. Zielone wyzwania dla dzieci i młodzieży z klas 4–8”
  5. „Działamy z dobrą energią. Zielone wyzwania dla dzieci w edukacji wczesnoszkolnej (klasy 1-3)”
  6. „Działamy z dobrą energią. Zielone wyzwania dla dzieci i młodzieży z klas 4–8”

Klimatyczne czytanie

Połączenie przyjemności czytania z nauką o klimacie jest możliwe.

Więcej

Edukacja dla Klimatu – Wolontariat Pracowniczy

Pracownicy Grupy Polenergia uczą najmłodszych.

Więcej

Pierwsze webinary za nami!

W dniach 19 i 26 września odbyły się webinary dotyczące ochrony zasobów wodnych.

Więcej

Grupa Polenergia oraz Kulczyk Foundation zapraszają na 25. Piknik Naukowy

W tym roku Piknik Naukowy poświęcony będzie przede wszystkim roli wody w naszym środowisku. Na naszym stoisku spotkacie edukatorów, którzy wspólnie z Zosią i Wandą przeprowadzą z wami eksperymenty….

Więcej

Nasze zaangażowanie w edukację ekologiczną

W 2021 roku Polenergia rozpoczęła edukacyjną akcję „Książki dla Klimatu”. 750 książek, które podpowiadają, jak zadbać o czyste powietrze i powstrzymać zmiany klimatu, trafiło do siedemnastu gminnych i szkolnych bibliotek w miejscach, gdzie Grupa realizuje swoje zielone inwestycje.

Więcej

Search results