Polenergia wspólnie z Kulczyk Foundation oraz partnerem merytorycznym UNEP/GRID-Warszawa realizuje projekt edukacyjny Graj z nami w zielone!®. Edukacja młodych pokoleń ma tak ogromne znaczenie, dlatego stworzyliśmy projekt dla szkół podstawowych, który pokaże nauczycielom, ale także rodzicom i edukatorom jak w przystępny i przyjazny sposób przybliżyć młodym ludziom zagadnienia związane z szeroko rozumianym zrównoważonym rozwojem.
Wszystko po to by podnieść wiedzę dzieci w zakresie transformacji energetycznej, konieczności ochrony powierzchni ziemi i wód oraz zasad gospodarki w obiegu zamkniętym. Pomóc w tym mają specjalnie przygotowane scenariusze lekcyjne oraz wyjątkowe ekozeszyty, które motywują, dają siłę i uwrażliwiają młodych odbiorców na fakt, że wszyscy mamy wpływ na to, co się dzieje wokół nas, bo to od nas w dużej mierze zależy jak będzie wyglądało nasze jutro.
Zmiana sposobu naszego życia dziś, to wyścig o przyszłość kolejnych pokoleń ludzkości. W 2019 roku Unia Europejska zainicjowała prace nad polityką Zielonego Ładu. Wszystkie państwa tworzące europejską wspólnotę muszą dostosować politykę w dziedzinie klimatu, energii, użytkowania gruntów, transportu i opodatkowania. Cel to obniżenie emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. – w porównaniu z poziomami z 1990 roku. Wysiłek kolejnej dekady ma szansę uczynić Europę pierwszym neutralnym dla klimatu kontynentem na świecie.
Koniecznością staje się ograniczanie wykorzystywania paliw kopalnych do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Naszą przyszłością są Odnawialne Źródła Energii takie jak lądowe i morskie farmy wiatrowe, wielkoskalowe farmy fotowoltaiczne a także te przydomowe panele słoneczne i pompy ciepła. Z odnawialnej energii wyprodukujemy zielony wodór, który zdekarbonizuje przemysł, transport i energetykę. Kluczowym elementem jest także edukacja ekologiczna młodych pokoleń i zmiana w sposobie myślenia o ochronie klimatu i zrównoważonym rozwoju.
Bohaterkami naszych ekozeszytów są Zosia i jej mama Wanda, które już dały się poznać jako doskonałe edukatorki świata zdrowego żywienia w projekcie Żółty Talerz zainicjowanym przez Kulczyk Foundation.
Żółty Talerz, to największy w Polsce prywatny program wsparcia żywienia dzieci w szkołach i placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Program realizowany jest przy współudziale największych organizacji pozarządowych.
Tym razem Zosia i Wanda są przewodniczkami po świecie ochrony środowiska i klimatu, czyli Odnawialnych Źródeł Energii oraz ekologii. Razem z naszymi bohaterkami uczniowie poznają ważne tematy związane ze zrównoważonym rozwojem oraz przyczyny i skutki zmian klimatu na świecie.
Osoba korzystająca z danego ekozeszytu tematycznego ma dostęp do gotowego scenariusza lekcji. Dodatkowo, każdy ekozeszyt edukacyjny zawiera zestawy zadań i ćwiczeń w klasie, jak również zajęć poza salą lekcyjną, które umożliwią uczniom jeszcze głębsze zaznajomienie się z tematem oraz utrwalenie wiedzy.
Wszystkie scenariusze zajęć wraz z ćwiczeniami, kolorowanki i plakaty są dostępne bezpłatnie na naszej stronie internetowej.
Odnawialne Źródła Energii stanowią podstawę funkcjonowania nowoczesnych gospodarek i rozwiązują problemy, z którymi zmaga się nasza planeta. Zosia i Wanda poprowadzą uczniów przez tajniki produkowania czystej i zeroemisyjnej energii. Naszym sprzymierzeńcem jest tu wiatr, woda i słońce.
Sprawdźcie, jak zapewnić światło lub ciepło w domach, energię dla fabryk lub napędzać samochody bez szkody dla środowiska oraz jak zmagazynować zieloną energię. Dowiedzcie się więcej o „zielonym wodorze”, który jest magazynem i paliwem jutra!
Razem z Zosią i Wandą uczniowie poznają ważne aspekty zrównoważonego rozwoju i skutków zmian klimatu.
Zosia i Wanda zapraszają do poznania zasad gospodarki w obiegu zamkniętym.
Odpadów najlepiej nie produkować. Jeśli jednak to konieczne, to najlepszym rozwiązaniem jest recykling. W procesie tym, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, z makulatury, szkła czy tworzyw sztucznych powstają nowe produkty o doskonałej jakości i trwałości. Jednak by recykling był efektywny, niezbędne jest właściwe postępowanie ze strony konsumenta i odpowiednia segregacja odpadów.
Zosia i Wanda przybliżą problematykę wytwarzania ogromnej ilości odpadów oraz poinstruują, jak je ograniczyć a najlepiej jak ich nie wytwarzać!
Każdy Polak statystycznie ma rocznie do dyspozycji 1 585 m3 wody, czyli 1 585 000 litrów. Eksperci określają tę wielkość jako całkowite odnawialne zasoby wody, które zależą od wielkości opadu w danym kraju zamienianego na wody powierzchniowe i wody podziemne oraz wody, która dopływa do danego kraju spoza jego granic. Krótko mówiąc – informuje ona nas, ile wody możemy zużyć rocznie, aby nie było problemów z odnowieniem jej zasobów. Wydaje się, że to całkiem sporo. Co więc doprowadziło do sytuacji, że w 2019 roku w nawet 350 gminach stanowiących 15 proc. wszystkich gmin w Polsce, wprowadzano ograniczenia w korzystaniu z wody?
Odpowiedź na powyższe pytanie jak również na wiele innych pomogą znaleźć Zosia i Wanda w kolejnym etapie edukacji ekologicznej.
Chcąc wesprzeć nauczycieli oraz rodziców w przygotowaniach do prezentowania zagadnień opisywanych w ekozeszytach edukacyjnych przeprowadziliśmy cykl bezpłatnych szkoleń, które są obecnie dostępne online w formie webinarów.
Spotkania są prowadzone przez naszego merytorycznego Partnera UNEP/GRID- Warszawa i specjalistów z danej dziedziny, którzy mają za zadanie przygotowanie słuchaczy do pracy z dziećmi w obszarach tematycznych opartych na scenariuszach z ekozeszytów Graj z nami w zielone!®.
Zapraszamy na obejrzenia naszych webinarów:
Pracownicy Grupy Polenergia uczą najmłodszych.
W dniach 19 i 26 września odbyły się webinary dotyczące ochrony zasobów wodnych.
W tym roku Piknik Naukowy poświęcony będzie przede wszystkim roli wody w naszym środowisku. Na naszym stoisku spotkacie edukatorów, którzy wspólnie z Zosią i Wandą przeprowadzą z wami eksperymenty….
W 2021 roku Polenergia rozpoczęła edukacyjną akcję „Książki dla Klimatu”. 750 książek, które podpowiadają, jak zadbać o czyste powietrze i powstrzymać zmiany klimatu, trafiło do siedemnastu gminnych i szkolnych bibliotek w miejscach, gdzie Grupa realizuje swoje zielone inwestycje.