Kryzys klimatyczny jest jednym z największych wyzwań, przed jakimi obecnie stoi ludzkość. Zmiana klimatu już dzisiaj wpływa na życie milionów ludzi i ekosystemów na całym świecie. Stanowi także zagrożenie dla działalności globalnych firm i lokalnych przedsiębiorstw, łańcuchów wartości, pracowników i społeczności. Jest to kryzys, którego skutki odczuwamy wszyscy, ale największe konsekwencje dotkną przyszłe pokolenia ‒ nasze dzieci.
Podążając obecną ścieżką globalnych emisji gazów cieplarnianych, prawdopodobnie przekroczymy próg ocieplania planety o 1,5°C w ciągu najbliższych 15 lat, w następstwie czego będziemy świadkami nieodwracalnych zmian w ekosystemach (IPCC, 2021). Wciąż jednak możemy zapobiec czarnym scenariuszom. Przed nami najważniejsza dekada historii planety i mamy szanse poradzić sobie z kryzysem klimatycznym tylko dzięki wspólnym wysiłkom ‒ wysiłkom każdego z nas.
ONZ uznaje edukację klimatyczną za kluczowy element odpowiedzi na zmianę klimatu. Eksperci, naukowcy, organizacje pozarządowe, ruchy młodzieżowe oraz organizacje międzynarodowe na czele z ONZ mówią dzisiaj jednym głosem, apelując o rzetelną edukację klimatyczną w szkołach. Ich apel jest wspierany przez społeczeństwo obywatelskie ‒ ponad 62 tys. osób w Polsce podpisało petycję „TAK! dla edukacji klimatycznej” skierowaną do polskiego rządu. Do postulatu o rzetelną edukację klimatyczną przyłączamy się również my ‒ przedstawiciele biznesu.
Biznes potrzebuje wysoko kwalifikowanych specjalistów, którzy będą wspierać realizację ambitnych celów i polityk klimatycznych, a ich edukacja w tym zakresie powinna zacząć się już w szkole. Rzetelna edukacja klimatyczna to podstawa innowacji oraz prośrodowiskowych optymalizacji, istotnych dla zapewnienia oszczędności w gospodarce surowcowej i materiałowej, jak również dla zmniejszenia energochłonności przemysłu.
Ostatnie badania prowadzone w Polsce potwierdzają, że poziom wiedzy młodzieży szkolnej nt. zmiany klimatu jest alarmująco niski. Tymczasem bez dobrze wyedukowanych pracowników, rozumiejących znaczenie i konsekwencje zmiany klimatu, konkurencyjność polskich firm na rynku Unii Europejskiej oraz globalnym będzie się obniżać.
Edukacja klimatyczna jest ważna dla biznesu również z perspektywy naszych klientów, którzy oczekują miarodajnych informacji o naturze problemów związanych ze zmianą klimatu oraz inspiracji, jak sobie z nimi poradzić. Tylko świadome i wyedukowane społeczeństwo, z wyrobionymi pro-środowiskowymi nawykami dnia codziennego, będzie mogło uratować naszą przyszłość.
Jako przedstawiciele biznesu apelujemy o wprowadzenie do szkół w Polsce rzetelnej i opartej na danych naukowych edukacji klimatycznej. Sami podejmujemy wiele działań na rzecz klimatu w naszych przedsiębiorstwach i dla intensyfikacji tych działań potrzebujemy wykwalifikowanych specjalistów, rozumiejących znaczenie i konsekwencje zmiany klimatu. Jesteśmy przekonani, że tylko wspólna walka o zrównoważony rozwój na wielu płaszczyznach jest w stanie przynieść zmianę i pozytywnie wpłynąć na naszą wspólną przyszłość.