Serwis ESG

Działania na rzecz sportu i zdrowia podjęte w 2023 roku

Działania na rzecz sportu i zdrowia podjęte w 2023 roku

Uwzględniając potrzebę aktywizacji ruchowej, szczególne wśród dzieci i młodzieży, Grupa Polenergia wspiera inicjatywy, które zachęcają do aktywnego spędzania czasu oraz promują zdrowy styl życia. Priorytet stanowią projekty na rzecz środowisk wykluczonych: dzieci i młodzieży, osób starszych, osób z niepełnosprawnościami oraz dzieci z rodzin dysfunkcyjnych.

Wspieramy kluby sportowe

 • Młodzieżowy Klub Sportowy Patria Buk otrzymał dofinansowanie na promowanie sportu i aktywności ruchowej wśród dzieci i młodzieży. Klub działa nieprzerwanie od 1922 roku i może poszczycić się wieloma osiągnięciami sportowymi w dziedzinie piłki nożnej. Istotne jest, że klub zachęca do aktywności fizycznej również osoby starsze poprzez coroczne organizowanie turniejów piłki nożnej halowej dla seniorów.
 • Uczniowski Klub Sportowy Spartakus również otrzymał dofinansowanie na promowanie idei sportu wśród dzieci i młodzieży. USK Spartakus zachęca do gry w piłkę ręczną i umożliwia treningi członkom drużyny, która regularnie odnosi sukcesy na ogólnopolskich zawodach.
 • Stowarzyszenie CukierAsy otrzymało dofinansowanie na działalność Słodkiej Polski, czyli reprezentacji Polski dzieci i młodzieży z cukrzycą typu I w piłce nożnej. Grupa Polenergia dąży do rozpowszechniania odpowiedniej aktywności fizycznej również wśród osób chorych. Jesteśmy świadomi tego, że indywidualnie dostosowany wysiłek fizyczny może pomóc w walce z chorobą.
 • Międzyszkolny Ludowy Uczniowski Klub Sportowy Gwiazda działający przy Urzędzie Miejskim w Szczuczynie otrzymał dofinansowanie na zakup odzieży sportowej oraz sprzętu sportowego dla dzieci i młodzieży uczęszczających do klubu. Środki zostały przeznaczone głównie na zakup butów i kostiumów zapaśniczych oraz pasów do walk sumo.
 • Uczniowski Klub Sportowy Olimpijczyk działający przy Specjalnym Ośrodek Szkolno-Wychowawczym im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Hucie, który angażuje sportowo dzieci z niepełnosprawnościami otrzymał dofinansowanie na zakup odzieży, obuwia i akcesoriów sportowych. Podopieczni klubu od lat odnoszą sukcesy w biegach przełajowych, a w 2023 roku przygotowują się do Mistrzostw Europy w biegach przełajowych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.
 • Klub Sportowy Bloczek Team otrzymał dofinansowanie na promocję sportu wśród dzieci i młodzieży oraz na organizację zajęć i zakup sprzętu sportowego. Ponadto dzięki wsparciu Grupy Polenergia zatrudniono pochodzącą z Ukrainy, nową trenerkę zapaśniczek klubu sportowego Bloczek Team.
 • Klub kolarski Azalia otrzymał dofinansowanie na działalność klubu, w tym na zakup strojów sportowych i startu w zawodach. Członkinie i członkowie klubu od lat odnoszą sukcesy w kolarskie szosowym. Spośród nich wyróżnia się Malwina Mul, która została powołana przez Polski Związek Kolarski do reprezentowania Polski na Mistrzostwach Świata w kolarskie szosowym w Australii i zajęła 6 miejsce w kategorii Junior.

Grupa Polenergia jest zaangażowana we wspieranie dziecięcych i młodzieżowych klubów sportowych, ponieważ aktywność fizyczna jest istotnym elementem zdrowego trybu życia. Kluby sportowe oferują dzieciom i młodzieży możliwość regularnego ruchu, co wpływa na  poprawę zdrowia i kondycji fizycznej. Ponadto w klubach sportowych dzieci uczą się współpracy, zespołowości, szacunku dla innych uczestników oraz zasad fair play. Te umiejętności społeczne są niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie.

Angażujemy pracowniczki i pracowników Grupy Polenergia

Zdrowie i samopoczucie pracowniczek i pracowników Grupy Polenergia jest dla firmy bardzo ważne, dlatego działania na rzecz zdrowego i aktywnego stylu życia kierowane są również do  współpracowników na wszystkich szczeblach organizacji.

Aktywności sportowe

W marcu, pierwszego dnia wiosny pracowniczki i pracownicy Grupy Polenergia mieli możliwość skorzystania z mobilnego serwisu rowerowego, który  działał w biurach w Warszawie i Nowej Sarzynie. Organizacja „Bike Day” miała na celu zachęcenie pracowników i pracowniczek do wybrania roweru, jako ekologicznego środka transportu, którym można dojeżdżać do pracy. Akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem i zapoczątkowała cykl sportowych działań pt. ZWIĘKSZAMY MOC! Wiele pracowniczek i pracowników Grupy Polenergia skorzystało z usług serwisu i może się teraz czuć bezpiecznie dojeżdżając do pracy ekologicznym środkiem transportu. Więcej informacji na stronie: Zwiększamy moc w Polenergii! – Serwis ESG 2022 (polenergia.pl).

Kontynuacją cyklu sportowych działań było rozpoczęcie wyzwania sportowego we współpracy  z firmą Activy Ltd., która jest twórcą sportowej aplikacji mobilnej. Celem wyzwania ZWIĘKSZAMY MOC! było zmotywowanie pracowniczek i pracowników z Grupy Polenergia do aktywności fizycznej, liczenia kroków i zdrowych nawyków, m.in. dojazdów do pracy rowerem lub przychodzenia pieszo. Wszystkie te działania prowadziły do osiągnięcia celu charytatywnego poprzez zebranie przez uczestników puli punktów, które na koniec zostały wymienione przez Grupę Polenergia na kwotę 30.000 zł dla Fundacji Rak’n’Roll. Wygraj życie!. Oprócz dobroczynnego wpływu wyzwania, równie istotny był wzrost zaangażowania uczestników, budowany przez współpracę zespołową. Wyzwanie trwało 3 miesiące i było realizowane od 1 kwietnia do 30 czerwca.

Wyzwanie ZWIĘKSZAMY MOC! zostało zaprojektowane w taki sposób, aby każdy znalazł najodpowiedniejszą dla niego formę aktywności. Punkty można było zbierać poprzez uprawianie różnych dyscyplin sportowych. W wyzwaniu wzięło udział prawie 200 pracowników i pracowniczek Polenergii. Ze względu na wymienione korzyści i duże zainteresowanie akcją zostanie ona powtórzona w 2024 roku. Wyzwanie zostało szerzej opisane na stronie: Zwiększamy moc w Polenergii! – Serwis ESG 2022 (polenergia.pl).

W maju 2023 roku sześć osób z Grupy Polenergia przebiegło łącznie dystans maratonu w biegu sztafetowym. Ich wysiłek przełożył się na wsparcie finansowe dzieci
z fundacji ,,Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”
. Zebrano 1550 zł, które przekazano na rzecz dzieci. Na tę kwotę złożyli się pracownicy i pracowniczki Grupy Polenergia, Polenergia S.A. oraz anonimowi darczyńcy. Bieg odbył się w parku Kempa Potocka w Warszawie. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych uczestniczki i uczestnicy dali z siebie wszystko w szczytnym celu.

Pracowniczki i pracownicy mieli również możliwość spędzenia aktywnie czasu z rodziną na łonie natury. W 2023 roku zorganizowaliśmy 2 spacery przyrodnicze. Pierwszy miał miejsce na terenie Bagna Całowanie. Umożliwił on dzieciom i dorosłym odkrycie tajników torfowisk i roli mokradeł w ekosystemie. Drugi spacer przyrodniczy odbył się w Kampinoskim Parku Narodowym. Spokojnym tempem spacerowicze i spacerowiczki pokonali 6 kilometrów z przewodniczką, która opowiadała o roli parków narodowych oraz potrzebach związanymi z ochroną siedlisk podmokłych. Był to czas odprężenia, nauki, integracji i dobrej zabawy.

Zdrowie

Wspólnie z Fundacją „Rak’n’Roll” oraz „Mosznowładcy” Polenergia Fotowoltaika bierze udział w ogólnopolskiej kampanii przypominającej o regularnych badaniach profilaktycznych. Pracowniczki i pracownicy Polenergia Fotowoltaika mogą skorzystać z „Dnia na U”, czyli dodatkowego jednego dnia wolnego na sprawdzenie stanu swojego zdrowia i wykonanie badań. W szczególności zalecane jest przeprowadzenie badań profilaktycznych: USG piersi, jąder i cytologii.

W Polsce ponad 20% osób aktywnych zawodowo stresuje się każdego dnia. Ten stan jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia i znacząco obniża jakość życia. W odpowiedzi na ten problem w Polenergii wprowadzono regularne szkolenia pt. „Opanuj stres i odzyskaj kontrolę”. Prowadzi je Szymon Bobowski, który jest doświadczonym szkoleniowcem z zakresu rozwijania umiejętności miękkich. Na szkoleniu uczestnicy mogą ustalić poziom swojego stresu i dowiedzieć się jak działają: metoda bezpiecznego miejsca, techniki oddechowe oraz techniki neuromieśniowe. Ponadto mogą nauczyć się jak zredukować poziom stresu doraźnie i trwale oraz wyciszyć umysł i ciało.

Z problemami natury psychologicznej w dzisiejszych czasach muszą się mierzyć zarówno dorośli, jak i dzieci. Wychodząc naprzeciw potrzebom rodziców pracujących w Grupie Polenergia, wspólnie z Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii zorganizowaliśmy cotygodniowe psychoedukacyjne warsztaty dla rodziców dotyczące zdrowia psychicznego dzieci. Zajęcia odbywały się przez cztery miesiące i cieszyły się dużym zainteresowaniem rodziców.

Dbając o zdrowie pracowników i pracowniczek Polenergii nie zapominamy o ich bezpieczeństwie oraz higienie pracy. Z tego względu organizowane są cykliczne szkolenia z zakresu BHP. W Elektrociepłowni Nowa Sarzyna odbyły się szkolenia pracowników w zakresie doskonalenia umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym oraz używania aparatów powietrznych izolujących. Prowadzone są także okresowe narady BHP i ćwiczenia ewakuacyjne przeciwpożarowe z udziałem jednostek straży pożarnej.

Przed wakacjami pracowniczki i pracownicy uczestniczyli w webinarze pt. „Pierwsza pomoc – jak przeżyć urlop?”, podczas którego mogli sobie przypomnieć podstawowe zasady pierwszej pomocy. Okres wakacyjny to czas wypoczynku, jednak nie należy zapominać o zalecanych sposobach postępowania w razie wypadku. Udział w webinarze pomógł uczestniczkom i uczestnikom odświeżyć wiedzę w tym zakresie. Następnie od października do grudnia organizowane były szczegółowe szkolenia z zakresu pierwszej pomocy, na których uczestniczki i uczestnicy uczyli się jak pomóc osobie, która straci przytomność. Odbyło się 5 szkoleń stacjonarnych z udzielania pierwszej pomocy. W sumie w spotkaniach wzięło udział około 50 pracowników i pracowniczek Polenergii.

Ponadto w 2023 roku odbyły się 4 webinary, na których omówiono istotne problemy zdrowotne.

 • W kwietniu miał miejsce webinar zorganizowany przez dwóch specjalistów z Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii w celu przedstawienia ogólnych zagadnień dotyczących choroby depresji. Pracowniczki i pracownicy Polenergii mogli się dowiedzieć czym jest depresja, jakie są jej objawy oraz kiedy powinni zacząć się niepokoić stanem swoim bądź bliskich.
 • W czerwcu Pracowniczki i pracownicy Polenergii uczestniczyli w webinarze „Kobieta wypala się inaczej”. Został on zorganizowany w ramach Cyklu Kariery, ogólnopolskiego programu dla pracodawców stworzonego przez Kulczyk Foundation. Webinar przybliżył tematykę wpływu cyklu menstruacyjnego na odporność psychiczną i zadowolenie z pracy. To przykład wsparcia pracowniczek i pracowników, uwzględniającego różnice biologiczne, a także promującego zdrowie psychiczne w miejscu pracy.
 • We wrześniu wspólnie ze Stowarzyszeniem CukierAsy zorganizowaliśmy webinar, podczas którego przedstawiono ważne zagadnienia dotyczące cukrzycy. Lekarz diabetolog opiekujący się Słodką Polską, Jędrzej Nowaczyk, opowiedział o istocie choroby, objawach, przebiegu i leczeniu. Michał Jeliński, mistrz olimpijski w wioślarstwie z Pekinu, jedyny polski złoty medalista chorujący na cukrzycę typu 1 opowiedział o swoim wyczynie, a Prezes Stowarzyszenia CukierAsów, Mikołaj Illukowicz, przedstawił ideę Słodkiej Polski, czyli drużyny piłkarskiej dzieci z cukrzycą, która działa w ramach Stowarzyszenia.
 • Na początku października pracownicy i pracowniczki Grupy Polenergia wzięli udział w spotkaniu online, które dotyczyło profilaktyki chorób nowotworowych. Warsztat poprowadziła ekspertka Marta Katarzyna Bednarek, która działa w Fundacji Rak’n’Roll. Wygraj Życie!

Wierzymy, że udział w aktywnościach sportowych i webinarach o zdrowiu przyniesie realne korzyści i zainicjuje pozytywne zmiany. Dbamy o zdrowie lokalnych społeczności oraz naszych pracowniczek i pracowników, aby stworzyć harmonijne środowisko, w którym każdy może odnaleźć inspirację do prowadzenia zdrowszego i bardziej zrównoważonego życia.

Search results

Szanowny użytkowniku, w zgodzie z założeniami RODO potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych w tym zawartych w plikach cookies. Dowiedz się więcej.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close