Serwis ESG

Wspieramy uchodźców w Nowej Sarzynie

Kontrast
Wielkość liter - A +

Wspieramy uchodźców w Nowej Sarzynie

Na terenie gminy Nowa Sarzyna realizujemy szereg działań wspierających jednostki samorządu oraz organizacje dobroczynne, które zapewniają nocleg i wyżywienie dla uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy.

Od początku konfliktu na Ukrainie wspieramy działania pomocowe dla uchodźców.

Dzięki współpracy z władzami miasta i naszemu wsparciu finansowemu możliwe było wyposażenie i remont Hoteliku „Unia” w Nowej Sarzynie.

Odmalowano pokoje i korytarze, udrożniono kanalizację, zakupiono nowe łóżka oraz zestawy pościeli. Zakupiono także 2 pralki i 2 suszarki oraz dużą lodówkę. W ośrodku, bezpieczne i miłe schronienie znajdują 37 osoby.

Drugim obiektem, który objęliśmy wsparciem jest remiza w Łętowni (gmina Nowa Sarzyna). Jest to nowo wybudowany obiekt, w którym przygotowywane jest zakwaterowanie (wraz z wyżywieniem) dla ok. 30 osób. Pokoje będą wyposażone w nowe meble i sprzęt. Zostanie wykonany i wyposażony aneks kuchenny, a także zakupione będzie wyposażenie do świetlicy.

Z dofinansowania przekazanego dla Stowarzyszenia Dobry Dom dostosowano ośrodek dla osób z niepełnosprawnościami w Nowej Sarzyny na potrzeby uchodźców. Wykonano ścianki działowe wydzielające przestrzeń na spiżarnię oraz pomieszczenia do prowadzenia spotkań uchodźców z terapeutami/psychologami. Dodatkowo zakupiono 2 łóżka piętrowe oraz stoliki do nauki wraz z materiałami dydaktycznymi. Przygotowano również kącik do zabawy i rekreacji. Wykonano przyłącza internetowe, dzięki któremu dzieci uczestniczą w zajęciach lekcyjnych, prowadzonych przez ukraińskich nauczycieli.

W ośrodku przebywać może ok. 25 osób. Nasze dofinansowanie przeznaczone jest także na zakup wyżywienia i gorących posiłków dla osób przebywających w ośrodku.

Czwartym obiektem jest remiza OSP Sarzyna, gdzie docelowo zakwaterowanie znajdzie ok. 25 osób. Dzięki wsparciu Polenergia, zostaną zakupione łóżka polowe, ręczniki, duża lodówka oraz mikrofalówka. Obecnie są łóżka wypożyczone z JRG Nowa Sarzyna, a pościel została zebrana od mieszkańców wsi Sarzyna. W dn. 4-6 kwietnia zakwaterowani będą wolontariusze z Belgii, którzy przyjadą z pomocą humanitarną dla Ukrainy. Pomoc ta zostanie przekazana grupie PCK Nowa Sarzyna, która zajmuje się dystrybucją darów dla uchodźców znajdujących się na terenie gminy Nowa Sarzyna.

Search results