Serwis ESG

Sprzątamy plaże Bałtyku

Kontrast
Wielkość liter - A +

Sprzątamy plaże Bałtyku

Jak często zastanawiamy się jak ważną rolę w naszym ekosystemie ogrywają morza i oceany? Odpowiedź nie napawa optymizmem. Większość temu tematowi nie poświęca wiele czasu. Jeśli już o tym pomyślimy, to zdarzyć się to może w czasie wakacji nad morzem.

Każdego dnia trzeba przypominać, że morza i oceany to aż 71 proc. powierzchni naszej Błękitnej Planety. Wytwarzają większość dostępnego tlenu i regulują klimat na Ziemi. Są podstawą utrzymania wielu sektorów gospodarki takich jak turystyka czy rybołówstwo, ale są przede wszystkim domem dla tysięcy różnych gatunków roślin i zwierząt morskich.

Dlatego Polenergia włącza się w akcje związane z utrzymywaniem czystości polskich plaż, bo Bałtyk jest piękny, a dzięki wspólnemu sprzątaniu plaż stanie się jeszcze piękniejszy.

W maju 2022 roku zgłosiliśmy do Urzędu Miasta Ustka propozycję wysprzątania miejskiej plaży. Nasza inicjatywa spotkała się z ciepłym przyjęciem i pozytywną odpowiedzią. Uzyskaliśmy zgodę na zbiórkę, a także rekomendację optymalnej marszruty, przechodzącej przez plażę oraz przylegające do niej komunalne lasy i ścieżki rowerowe. Połączone siły Departamentu Morskich Farm Wiatrowych i działów wspierających rozwój offshore w Polenergii stworzyły dwie grupy zadaniowe: morską i leśną, i wyruszyły uzbrojone w rękawice, chwytaki, worki by wyzbierać wszystkie śmieci na trasie marszu. Po ponad dwugodzinnej akcji, wszyscy spotkali się w jednym miejscu wskazanym przez miasto, gdzie odebrane zostały wszystkie zebrane śmieci.  W sumie zebraliśmy 20 worków pełnych papierów, szkieł i plastiku, których nikt nie chce oglądać w nadmorskim krajobrazie.

Czerwcową akcję sprzątania wschodniej części Mierzei Wiślanej zrealizowaliśmy wspólnie z UNEP/GRID-Warszawa w ramach projektu RE:GENERACJA i partnerstwa Zielona Wstążka #dla Planety. Na odcinku 10 km, w cennych nadmorskich ekosystemach, od miejscowości Piaski aż po Krynicę Morską, zebraliśmy 140 kg śmieci.

O Bałtyk trzeba dbać, a za każdy podniesiony z plaży śmieć, nie tylko w czasie wakacji, morze będzie nam wdzięczne.
Razem możemy wszystko!

Search results