Serwis ESG

Dziewięć lat projektu ochrony Błotniaków Łąkowych

Kontrast
Wielkość liter - A +

Dziewięć lat projektu ochrony Błotniaków Łąkowych

Grupa Polenergia od 2014 roku wspiera Program Ochrony Błotniaka Łąkowego realizując tym samym Cele zrównoważonego rozwoju oraz strategię ochrony różnorodności biologicznej UE. W ramach działań ochronnych ornitolodzy w porozumieniu z Polenergią zakładają m.in. grodzenia wokół gniazd błotniaków, aby nie zostały zniszczone w trakcie żniw lub innych prac rolniczych. Od początku wdrożenia Programu udało się uratować 87 młodych ptaków.

Dzięki prowadzonemu monitoringowi ornitologów wiemy, że w 2022 roku na terenie FW Modlikowice i FW Łukaszów ochroną objęto dwa gniazda tego rzadkiego gatunku z rodziny jastrzębiowatych. Z gniazd tych w lipcu wyleciały łącznie 4 młode ptaki. W gminie Kostomłoty ornitolodzy zabezpieczyli siatką 3 gniazda błotniaków. Do dorosłego życia wystartowało 8 ptaków. Wszystkie młode ptaki zostały przez ornitologów zaobrączkowane dzięki czemu możliwe będzie śledzenie ich dalszego życia i podróży.

Błotniak Łąkowy to jeden z mniejszych ptaków drapieżnych w Europie. Charakteryzuje się zakładaniem gniazd w środku pól zbóż lub innych wysokich upraw. Gatunek ten jest objęty ochroną ścisłą, wymieniony jest w czerwonej liście gatunków ze wskazaniem, że wymaga działań ochrony czynnej. Ze względu na miejsce zakładania gniazd, zagrożone są szczególnie lęgi błotniaków. Ptaki te w okresie letnim zamieszkują niemal całą Europę, a zimowiska odbywają we wschodniej Afryce na południe od Sahary (populacja północno – i wschodnioeuropejska) oraz na wschodzie Afryki i w Indiach. Błotniaki przylatują do polskich lęgowisk w drugiej dekadzie kwietnia lub w pierwszej połowie maja a opuszczają je pomiędzy sierpniem a październikiem.

Search results