Serwis ESG

Bioróżnorodność w strategii ESG Grupy Polenergia

Bioróżnorodność w strategii ESG Grupy Polenergia

Bioróżnorodność to fundament życia na Ziemi i kluczowy element zrównoważonego rozwoju. Dla Grupy Polenergia jest nieodłącznym elementem zrównoważonej transformacji energetycznej. Przyjęta w 2023 roku Strategia Zrównoważonego Rozwoju, której horyzont czasowy sięga roku 2030, jest wyrazem zaangażowania w realizację Agendy 2030 Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz wsparciem celów Europejskiego Zielonego Ładu, dążącego do osiągnięcia neutralności klimatycznej Unii Europejskiej do 2050 roku.

Priorytetem Grupy Polenergia jest osiąganie doskonałych wyników finansowych w sposób odpowiedzialny, z uwzględnieniem potrzeb wszystkich interesariuszy Grupy, w tym z troską o lokalną społeczność i środowisko naturalne. Oferowana zielona energia produkowana jest z aktywów powstałych z poszanowaniem przyrody, wspierając rozwój i odbudowę ekosystemów. Działania te są zgodne z regulacjami Europejskiego Zielonego Ładu, który między innymi obejmuje przepisy dotyczące odbudowy zasobów przyrodniczych (Nature Restoration Law). Jak podkreśla Komisja Europejska, nowa ustawa o odbudowie przyrody jest pierwszym na całym kontynencie, kompleksowym prawem tego rodzaju i stanowi kluczowy element unijnej strategii ochrony różnorodności biologicznej. Działania Grupy są w pełni spójne i wspierają te cele poprzez poniższe inicjatywy realizowane w terenie, które koncentrują się na odbudowie ekosystemów i ich aktywnej ochronie.

Sprawiedliwa transformacja energetyczna stanowi klucz do sukcesu Zielonego Ładu. Celem Grupy Polenergia jest jej realizacja w oparciu o zasady odpowiedzialności i partnerstwa. Przekładają się one na konkretne inicjatywy:

  • odpowiedzialny wybór lokalizacji projektów – poprzedzony szczegółowymi inwentaryzacjami oraz monitoringami środowiskowymi przed, w trakcie i po realizacji inwestycji, prowadzonymi przez wykwalifikowanych i niezależnych przyrodników;
  • zakładanie łąk kwietnych na terenie wszystkich wybudowanych i oddawanych do eksploatacji farm fotowoltaicznych – tworzenie nowych ekosystemów które sprzyjają rozwojowi bioróżnorodności oraz poprawiają retencję wód; więcej informacji: Wysiew nasion roślin miododajnych na FF Strzelino;
  • sadzenie drzew i krzewów w parkach, na skwerach oraz w pobliżu szkół i przedszkoli towarzyszących budowom nowych projektów farm wiatrowych i fotowoltaicznych w porozumieniu z gminami, lokalnymi społecznościami, więcej informacji: Nasadzenia zieleni;
  • działania na rzecz ochrony bioróżnorodności, w tym realizowany od 2014 roku Program Aktywnej Ochrony Błotniaków, wspieranie rodzimych chronionych gatunków ptaków występujących na terenach i w pobliżu inwestycji poprzez montaż stanowisk lęgowych, jak również budowa biotopów dla owadów, gadów i płazów oraz drobnych ssaków, więcej informacji: Ochrona Błotniaka Łąkowego. Podsumowanie sezonu 2024, Budki dla sów na terenie FW Dębsk, Bioróżnorodność na FF Strzelino;
  • minimalizowanie wszelkich oddziaływań na chronione, cenne przyrodniczo siedliska (np. stosowanie technik przewiertów sterowanych);
  • wspieranie lokalnych ekosystemów, np. poprzez program wolontariatu pracowniczego MAMY MOC!, którego jednym z celów było sprzątanie rzek, więcej informacji: W Polenergii MAMY MOC!, Eko Spływ – Wspólnie dla czystszych rzek;
  • program edukacyjny Graj z nami w zielone!®, prowadzony od 2022 roku, promuje świadomość ekologiczną wśród dzieci, młodzieży i społeczności lokalnych poprzez warsztaty, gry edukacyjne i inne inicjatywy; więcej informacji: Graj z nami w zielone!, Realizacja projektu Graj z nami w zielone! w 2024 roku.

W realizacji działań Grupy Polenergia kluczowe jest budowanie Partnerstw na rzecz ochrony bioróżnorodności i odbudowy ekosystemów np. współpraca z np. UNEP/GRID-Warszawa, Ligą Ochrony Przyrody i przyrodnikami zapewnia Polenergii wsparcie profesjonalnymi ekspertyzami i doświadczeniem w dziedzinie aktywnej ochrony środowiska. Więcej informacji o partnerstwach znajduje się na stronie: Partnerstwa na rzecz celów.

Pierwszy semestr trzeciej edycji programu edukacyjnego Polenergii Graj z nami w zielone!® zakończony

Ponad 70 placówek edukacyjnych umiejscowionych w pobliżu projektów Grupy Polenergia działało na rzecz klimatu w pierwszym semestrze roku szkolnego 2024/2025. Nauczyciele zaangażowali ponad 2000 uczniów, którzy w trakcie prawie 400 godzin zapoznali się z tematyką ekologiczną.

Więcej

Raport zaangażowania społecznego i działań na rzecz bioróżnorodności Grupy Polenergia za 2024 rok

Więcej

Pierwsza w Polsce ogólnodostępna, kompleksowa publikacja naukowa o odbudowie ekosystemów łąk na Farmach Fotowoltaicznych Sulechów: dobre praktyki dla branży OZE

Grupa Polenergia i Uniwersytet Zielonogórski wydały wspólnie publikację naukową poświęconą wpływowi farm fotowoltaicznych na środowisko. Książka pt. „Zielony potencjał. Fotowoltaika przykładem energetyki odnawialnej wspierającej różnorodność biologiczną” jest efektem badań naukowców Uniwersytetu Zielonogórskiego i Ligi Ochrony Przyrody prowadzonych na terenie należących do Polenergii Zespołu Farm w Sulechowie. Stanowi źródło informacji przyrodniczej dla specjalistów i laików, ale także przybliża wiedzę na temat samych farm fotowoltaicznych.

Więcej

Działania na rzecz środowiska podjęte w 2024 roku

Podejmowanie inicjatyw na rzecz ochrony środowiska jest kluczowe dla zachowania równowagi ekosystemów i bioróżnorodności. W 2024 roku Grupa Polenergia kontynuowała swoje zaangażowanie w działania, które mają na celu wywieranie pozytywnego wpływu i minimalizowanie negatywnego wpływu na naturę.

Więcej

Ochrona Błotniaka Łąkowego. Podsumowanie sezonu 2024.

Sezon 2024 Programu Aktywnej Ochrony Błotniaka Łąkowego, prowadzonego przez Dział Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju Polenergii, przyniósł kolejne sukcesy w działaniach na rzecz ochrony tego wyjątkowego gatunku.

Więcej

Dzień Pszczół z Polenergią

4 czerwca Polenergia zorganizowała „Dzień Pszczół” na terenie jednej z farm fotowoltaicznych należących do Grupy mieszczącej się w gminie Sulechów. Wydarzenie zostało zrealizowane po raz drugi w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pszczół.

Więcej

Bioróżnorodność na Farmie Fotowoltaicznej Strzelino

Grupa Polenergia, w ramach swojego zaangażowania w zrównoważony rozwój i aktywną ochronę środowiska naturalnego, podjęła kolejne działania w kierunku zwiększenia różnorodności biologicznej.

Więcej

Wysiew nasion roślin miododajnych na FF Strzelino – realizacja Strategii różnorodności biologicznej Polenergii

Nasze wielkoskalowe projekty farm fotowoltaicznych to nie tylko wzrost mocy OZE w polskim systemie elektroenergetycznym.

Więcej

Niecierpek ze Słowińskiego Parku Narodowego

Grupa Polenergia, będąc świadoma zagrożeń związanych z utratą bioróżnorodności, od wielu lat podejmuje aktywne działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego oraz zwiększania różnorodności biologicznej. W kontekście tych wysiłków, jednym z ostatnich działań jest zaangażowanie w aktywną ochronę rodzimych gatunków w obszarze Słowińskiego Parku Narodowego.

Więcej

Działania na rzecz rezerwatu przyrody Dolina Kamionki

Grupa Polenergia będąc liderem zielonej transformacji energetycznej aktywnie angażuje się w zrównoważony rozwój. Naszą ambicją jest ciągłe zmniejszanie negatywnego wpływu na środowisko, przede wszystkim poprzez redukcję emisji CO2 przy jednoczesnym zwiększaniu bioróżnorodności nie tylko na terenach naszych inwestycji.

Więcej

Działania na rzecz rezerwatu przyrody Kołacznia

Od kilku lat Polenergia aktywnie angażuje się w projekty mające na celu ochronę środowiska. W 2020 roku rozpoczęliśmy realizację Strategii Rozwoju Grupy, w której kwestia zmian klimatu wskazana jest jako podstawa rozwoju Grupy.

Więcej

Edukacja w zakresie ochrony bioróżnorodności - Sukces II Edycji Zajęć Edukacyjnych Polenergii

We wrześniu i październiku 2023 r. w pięciu szkołach podstawowych odbywały się lekcje z ekspertką ds. przyrody w ramach inicjatywy Grupy Polenergia. Temat przewodni tegorocznej edycji lekcji brzmiał „Chronimy bioróżnorodność – ptaki dziuplaki”, skupiając uwagę na istotnym aspekcie ekosystemów. Metody przeprowadzania zajęć zostały dostosowane do wieku uczestników, tworząc interaktywną i angażującą przestrzeń edukacyjną.

Więcej

Spacer przyrodniczy po Kampinoskim Parku Narodowym

16 września odbył się drugi spacer przyrodniczy Polenergii, na który pracowniczki i pracownicy przybyli wraz z rodzinami. Spacer był doskonałą okazją do wspólnego wypoczynku na łonie natury oraz poznania unikalnej przyrody, jaką kryją mokradła położonego najbliżej Warszawy parku narodowego.

Więcej

Światowy Dzień Pszczół na Farmach Fotowoltaicznych w Sulechowie

20 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Pszczół. To doskonała okazja do rozmowy z dziećmi na temat znaczenia pszczół i innych owadów dla środowiska naturalnego i gospodarki oraz do promowania postaw ekologicznych.

Więcej

Współpraca z Uniwersytetem Zielonogórskim przy monitoringu przyrodniczym na farmach fotowoltaicznych.

Polenergia rozpoczyna współpracę z Uniwersytetem Zielonogórskim w celu prowadzenia kompleksowego monitoringu różnorodności biologicznej na terenie zespołu Farm Fotowoltaicznych w Sulechowie.

Więcej

Budowa FW Dębsk – działania zwiększające bioróżnorodność

Oprócz długofalowego programu nasadzeń zieleni, który został wdrożony na terenie wszystkich budowanych projektów farm wiatrowych, wykonano szereg innych działań na rzecz bioróżnorodności.

Więcej

Dziesięć lat projektu ochrony Błotniaków Łąkowych

Grupa Polenergia od 2014 roku wspiera Program Ochrony Błotniaka Łąkowego realizując tym samym Cele zrównoważonego rozwoju oraz strategię ochrony różnorodności biologicznej UE. W ramach działań ochronnych ornitolodzy w porozumieniu z Polenergią zakładają m.in. grodzenia wokół gniazd błotniaków, aby nie zostały zniszczone w trakcie żniw lub innych prac rolniczych. Od początku wdrożenia Programu udało się uratować 106 młodych ptaków.

Więcej

Nadzór przyrodniczy na budowach

Polenergia jest firmą odpowiedzialną za lokalne społeczności i środowisko, dlatego zarówno w czasie budowy, jak i eksploatacji obiektów, odpowiada za ochronę środowiska i bioróżnorodność obszarów oraz minimalizację swoich negatywnych oddziaływań.

Więcej

Fotowoltaiczna pasieka pełna miodu

Dzielimy się z Państwem „elektrycznym” miodem z Farm Fotowoltaicznych Grupy Polenergia w Sulechowie. To trzeci rok funkcjonowania naszej pasieki i kolejne miodobranie. Pasieka składa się z dziesięciu uli. Każda z pszczelich rodzin to aż 50 tysięcy pszczół, które zbierają nektar i pyłek z rosnących na terenie farm kwiatów oraz z innych występujących w okolicy roślin miododajnych.

Więcej

Dbamy o bioróżnorodność na farmach fotowoltaicznych

Czy produkcja energii na farmach fotowoltaicznych wiąże się z negatywnym oddziaływaniem na środowisko przyrodnicze? Nie, wprost przeciwnie! Monitoringi przyrodnicze realizowane na wielkopowierzchniowych farmach fotowoltaicznych należących do Grupy Polenergia pokazują, że obszary, które zostały pokryte panelami słonecznymi cechują się wyższym niż wcześniej bogactwem przyrodniczym.

Więcej

Raport roczny

Zgodnie z najwyższymi standardami instytucji finansowych Polenergia co roku publikuje raport w zakresie ochrony środowiska, spraw społecznych, zdrowia i bezpieczeństwa (ESHS).

Więcej

Search results

Szanowny użytkowniku, w zgodzie z założeniami RODO potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych w tym zawartych w plikach cookies. Dowiedz się więcej.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close