Serwis ESG

Graj z nami w zielone!®

Kontrast
Wielkość liter - A +

Graj z nami w zielone!®

Polenergia wspólnie z Kulczyk Foundation oraz partnerem merytorycznym UNEP/GRID-Warszawa realizuje projekt edukacyjny Graj z nami w zielone!®.

Edukacja młodych pokoleń ma tak ogromne znaczenie, dlatego stworzyliśmy projekt dla szkół podstawowych, który pokaże nauczycielom, ale także rodzicom i edukatorom jak w przystępny i przyjazny sposób przybliżyć młodym ludziom zagadnienia związane z szeroko rozumianym zrównoważonym rozwojem.

Wszystko po to by podnieść wiedzę dzieci w zakresie transformacji energetycznej, konieczności ochrony powierzchni ziemi i wód oraz zasad gospodarki w obiegu zamkniętym. Pomóc w tym mają specjalnie przygotowane scenariusze lekcyjne oraz wyjątkowe ekozeszyty, które motywują, dają siłę i uwrażliwiają młodych odbiorców na fakt, że wszyscy mamy wpływ na to, co się dzieje wokół nas, bo to od nas w dużej mierze zależy jak będzie wyglądało nasze jutro.

Zmiana sposobu naszego życia dziś, to wyścig o przyszłość kolejnych pokoleń ludzkości. W 2019 roku Unia Europejska zainicjowała prace nad polityką Zielonego Ładu. Wszystkie państwa tworzące europejską wspólnotę muszą dostosować politykę w dziedzinie klimatu, energii, użytkowania gruntów, transportu i opodatkowania. Cel to obniżenie emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. – w porównaniu z poziomami z 1990 roku. Wysiłek kolejnej dekady ma szansę uczynić Europę pierwszym neutralnym dla klimatu kontynentem na świecie.

Koniecznością staje się ograniczanie wykorzystywania paliw kopalnych do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Naszą przyszłością są Odnawialne Źródła Energii takie jak lądowe i morskie farmy wiatrowe, wielkoskalowe farmy fotowoltaiczne a także te przydomowe panele słoneczne i pompy ciepła. Z odnawialnej energii wyprodukujemy zielony wodór, który zdekarbonizuje przemysł, transport i energetykę. Kluczowym elementem jest także edukacja ekologiczna młodych pokoleń i zmiana w sposobie myślenia o ochronie klimatu i zrównoważonym rozwoju.

Iwona Sierżęga

członkini Zarządu Grupy Polenergia

Poznaj przygody Zosi i Wandy

Bohaterkami naszych ekozeszytów są Zosia i jej mama Wanda, które już dały się poznać jako doskonałe edukatorki świata zdrowego żywienia w projekcie Żółty Talerz zainicjowanym przez Kulczyk Foundation.  

Żółty Talerz, to największy w Polsce prywatny program wsparcia żywienia dzieci w szkołach i placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Program realizowany jest przy współudziale największych organizacji pozarządowych.

Tym razem Zosia i Wanda są przewodniczkami po świecie ochrony środowiska i klimatu, czyli Odnawialnych Źródeł Energii oraz ekologii. Razem z naszymi bohaterkami uczniowie poznają ważne tematy związane ze zrównoważonym rozwojem oraz przyczyny i skutki zmian klimatu na świecie.

Osoba korzystająca z danego ekozeszytu tematycznego ma dostęp do gotowego scenariusza lekcji. Dodatkowo, każdy ekozeszyt edukacyjny zawiera zestawy zadań i ćwiczeń w klasie, jak również zajęć poza salą lekcyjną, które umożliwią uczniom jeszcze głębsze zaznajomienie się z tematem oraz utrwalenie wiedzy.

Wszystkie scenariusze zajęć wraz z ćwiczeniami, kolorowanki i plakaty są dostępne bezpłatnie na naszej stronie internetowej.

Ekozeszyt o Odnawialnych Źródłach Energii

Odnawialne Źródła Energii stanowią podstawę funkcjonowania nowoczesnych gospodarek i rozwiązują problemy, z którymi zmaga się nasza planeta. Zosia i Wanda poprowadzą uczniów przez tajniki produkowania czystej i zeroemisyjnej energii. Naszym sprzymierzeńcem jest tu wiatr, woda i słońce.

Sprawdźcie, jak zapewnić światło lub ciepło w domach, energię dla fabryk lub napędzać samochody bez szkody dla środowiska oraz jak zmagazynować zieloną energię. Dowiedzcie się więcej o „zielonym wodorze”, który jest magazynem i paliwem jutra!

Razem z Zosią i Wandą uczniowie poznają ważne aspekty zrównoważonego rozwoju i skutków zmian klimatu.

Ekozeszyt o Odpadach i Recyklingu

Zosia i Wanda zapraszają do poznania zasad gospodarki w obiegu zamkniętym.

Odpadów najlepiej nie produkować. Jeśli jednak to konieczne, to najlepszym rozwiązaniem jest recykling. W procesie tym, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, z makulatury, szkła czy tworzyw sztucznych powstają nowe produkty o doskonałej jakości i trwałości. Jednak by recykling był efektywny, niezbędne jest właściwe postępowanie ze strony konsumenta i odpowiednia segregacja odpadów.

Zosia i Wanda przybliżą problematykę wytwarzania ogromnej ilości odpadów oraz poinstruują, jak je ograniczyć a najlepiej jak ich nie wytwarzać!

Ekozeszyt o Wodzie

Każdy Polak statystycznie ma rocznie do dyspozycji 1 585 m3 wody, czyli 1 585 000 litrów. Eksperci określają tę wielkość jako całkowite odnawialne zasoby wody, które zależą od wielkości opadu w danym kraju zamienianego na wody powierzchniowe i wody podziemne oraz wody, która dopływa do danego kraju spoza jego granic. Krótko mówiąc – informuje ona nas, ile wody możemy zużyć rocznie, aby nie było problemów z odnowieniem jej zasobów. Wydaje się, że to całkiem sporo. Co więc doprowadziło do sytuacji, że w 2019 roku w nawet 350 gminach stanowiących 15 proc. wszystkich gmin w Polsce, wprowadzano ograniczenia w korzystaniu z wody?

Odpowiedź na powyższe pytanie jak również na wiele innych pomogą znaleźć Zosia i Wanda w kolejnym etapie edukacji ekologicznej.

ZAPISZ SIĘ NA WEBINAR

Chcąc wesprzeć nauczycieli oraz rodziców w przygotowaniach do prezentowania zagadnień opisywanych w ekozeszytach edukacyjnych oferujemy cykl bezpłatnych szkoleń, które są dostępne online w formie webinarów.

Spotkania są prowadzone przez naszego merytorycznego Partnera UNEP/GRID- Warszawa i specjalistów z danej dziedziny, którzy mają za zadanie przygotowanie słuchaczy do pracy z dziećmi w obszarach tematycznych opartych na scenariuszach z ekozeszytów Graj z nami w zielone!®. Każde szkolenie będzie możliwe do odtworzenia w dowolnym czasie po wyemitowaniu pierwszej sesji.

Zapraszamy na spotkania na temat:

  • ograniczania produkcji odpadów
  • Odnawialnych Źródeł Energii
  • ochrony wód

Poznaj prowadzących webinary

Eksperci GRID

Ekspertka UNEP/GRID-Warszawa. Z wykształcenia geograf hydrolog. Specjalizuje się w projektowaniu oraz wdrażaniu projektów z obszaru edukacji klimatycznej oraz edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju, ze szczególnym uwzględnieniem aspektu zrównoważonego zarzadzania zasobami środowiska. Jako trenerka i koordynatorka międzynarodowego, edukacyjno-badawczego Programu GLOBE współpracuje ze społecznościami szkolnymi, ukazując możliwości wdrażania metody badawczej (IBSE) oraz wykorzystania nowoczesnych technologii w pracy z dziećmi i młodzieżą. Autorka programów szkoleniowych dla nauczycieli i edukatorów oraz materiałów dydaktycznych wspierających wprowadzanie edukacji klimatycznej do szkół.

Managerka ds. ESG w UNEP/GRID-Warszawa. Zajmuje się tematyką zrównoważonego rozwoju w biznesie, wspierając organizacje na drodze do osiągania Celów Zrównoważonego Rozwoju. Jest odpowiedzialna za współpracę z partnerami biznesowymi oraz instytucjonalnymi, m.in. w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym. Swoją wiedzę pogłębiała m.in. w trakcie studiów podyplomowych „CSR. Cele Zrównoważonego Rozwoju w strategii firmy” w Akademii Leona Koźmińskiego. Zaangażowana w wiele projektów społecznych, szczególnie tych łączących tematy środowiskowe oraz społeczne.

Ekspert UNEP/GRID-Warszawa. Specjalizuje się w kwestiach związanych z kryzysem klimatycznym oraz sposobach na jego rozwiązanie, gospodarką o obiegu zamkniętym oraz budową przyjaznych dla ludzi i środowiska miast. Szczególnie istotne jest dla niego łączenie polityki środowiskowej i społecznej w duchu trwałego, zrównoważonego rozwoju oraz budowa innowacyjnej, zielonej gospodarki. Autor tekstów oraz współautor opracowań, poruszających ww. tematykę, takich jak „Zielony Nowy Ład w Polsce”, „Zielony Nowy Ład społeczny”, materiałów o podatkach ekologicznych oraz wpływie zmian klimatu na zdrowie publiczne w przewodnikach Krytyki Politycznej. Polski korespondent magazynu „Green European Journal”.

Nauczyciele

Facebook: https://www.facebook.com/JS11ges

Nauczyciel przyrody i geografii, wicedyrektor w Szkole Podstawowej nr 83 „Łejery” im. Emilii Waśniowskiej w Poznaniu. Współautor wydawnictwa MAC i Demart, konsultant merytoryczny firmy Learnetic. W swojej pracy naukowej na studiach doktoranckich zajmuje się strategią nauczania przez naukowe dociekanie (IBSE).

Facebook: https://www.facebook.com/kinga.kolo.75

Żona, mama i nauczycielka. Pracuje w szkole od kilkunastu lat, ale nieustannie się dokształca i poszukuje nowych rozwiązań. Pracuje od wielu lat systemem Oceniania Kształtującego. Wspiera postawę współpracy i stroni w nauczaniu od rywalizacji. Pozwala uczniom popełniać błędy, zadawać pytania i dokonywać wyboru na wielu płaszczyznach.

Nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej im ks. Prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach niedaleko Żywca. Posiada bogate doświadczenie zawodowe i jak sama mówi – uwielbia pracę z dziećmi. Chętnie podejmuje też nowe wyzwania, poznając innowacyjne metody pracy z najmłodszymi.

Facebook: https://www.facebook.com/rsoloducha

Nauczycielka biologii, nauczyciel konsultant w Ośrodku Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie, w Pracowni Przedmiotów Przyrodniczych. Autorka wielu scenariuszy z wykorzystaniem TIK, entuzjastka wykorzystania technologii w edukacji przyrodniczej i ekologicznej. Ambasador Amgen Teach, metody IBSE przy European Schoolnet w Brukseli.

Facebook: https://www.facebook.com/Kloczka

Nauczycielka Montessori w Szkole Podstawowej nr 2 Przymierza Rodzin w Warszawie. W zawodzie od 1999 roku. Pracuje jako wychowawczyni w klasach 1–3 oraz pedagog terapeuta. Prowadzi też zajęcia korekcyjno-kompensacyjne. Jej szkolna codzienność to podziwianie z dziećmi otaczającego nas świata i wspólne odkrywanie jego tajemnic. Twórcze myślenie, szukanie niecodziennych rozwiązań – to pasja, którą z radością przekazuję dzieciakom. Lubi też pracę z dorosłymi. Od wielu lat prowadzi kursy Pedagogiki Marii Montessori przy współpracy z Niepubliczną Placówką Doskonalenia Nauczycieli w Koszarawie Bystrej oraz Stowarzyszeniem Montessori Bez Granic.

Facebook: https://www.facebook.com/jolanta.tworek.982

Nauczycielka przyrody, biologii i geografii z ponad 20-letnim stażem. Pracuje w szkole podstawowej oraz szkole specjalnej. Uwielbia podróże, gotowanie oraz spędzanie czasu z moją rodziną. Lubi podglądać przyrodę, która inspiruje ją czasem do pisania wierszy.

Grupa Polenergia oraz Kulczyk Foundation zapraszają na 25. Piknik Naukowy

W tym roku Piknik Naukowy poświęcony będzie przede wszystkim roli wody w naszym środowisku. Na naszym stoisku spotkacie edukatorów, którzy wspólnie z Zosią i Wandą przeprowadzą z wami eksperymenty….

Więcej

Nasze zaangażowanie w edukację ekologiczną

W 2021 roku Polenergia rozpoczęła edukacyjną akcję „Książki dla Klimatu”. 750 książek, które podpowiadają, jak zadbać o czyste powietrze i powstrzymać zmiany klimatu, trafiło do siedemnastu gminnych i szkolnych bibliotek w miejscach, gdzie Grupa realizuje swoje zielone inwestycje.

Więcej

Search results