Serwis ESG

Działania na rzecz edukacji i kultury podjęte w 2024 roku

Działania na rzecz edukacji i kultury podjęte w 2024 roku

Działania na rzecz edukacji ekologicznej i klimatycznej mają ogromny wpływ na kształtowanie odpowiedzialnych postaw w społeczeństwie.

W tego względu są one jednym z priorytetów Grupy Polenergia. W 2024 roku zrealizowaliśmy szereg projektów edukacyjnych, które miały na celu nie tylko przekazywanie wiedzy, ale także inspirowanie do podejmowania działań proekologicznych.

  • edukacji klimatycznej poprzez realizację projektu ekologicznego Graj z nami w zielone!®,
  • patronatu nad specjalistycznymi klasami w szkołach ponadpodstawowych,
  • współpracy z ośrodkami kultury w zakresie organizacji warsztatów i innych akcji dla dzieci, młodzieży oraz osób starszych,
  • wspierania organizacji ważnych wydarzeń kulturalnych w gminach,
  • współpracy z ośrodkami edukacyjnymi i wspierania kształcenia przyszłych kadr.

Edukacja klimatyczna – realizacja projektu ekologicznego Graj z nami w zielone!®

W ramach projektu ekologicznego Graj z nami w zielone!® placówki edukacyjne mają możliwość prowadzenia lekcji na podstawie scenariuszy lekcyjnych przygotowanych przez Polenergię. Dotyczą one głównie oszczędzania wody, sposobów produkcji zielonej energii, gospodarki obiegu zamkniętego oraz zachowania bioróżnorodności.

 

Realizacja projektu w 2024 roku została szczegółowo opisana w artykule na stronie: Graj z nami w zielone!® w 2024 roku – Serwis ESG.

Patronat nad klasami specjalistycznymi 

W ramach działań na rzecz edukacji klimatycznej Polenergia wspiera placówki ponadpodstawowe oferując nie tylko dofinansowanie zakupu materiałów do prowadzenia zajęć oraz specjalistycznego sprzętu, ale także angażując się w przekazywanie praktycznej wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii.

Działania na rzecz edukacji klimatycznej wpisane są w Strategię Zrównoważonego Rozwoju Grupy Polenergia. Z tego względu Polenergia wspiera wybrane placówki edukacyjne działające w pobliżu projektów Polenergii. W 2024 roku wsparciem obejmowano:

  • I Liceum Ogólnokształcące w Nowej Sarzynie, w którym Polenergia objęła patronatem Klasę o profilu Technologii Wodorowych (gmina Nowa Sarzyna, teren Elektrociepłowni Nowa Sarzyna),
  • Zespół Szkół Techniczno-Zawodowych im. Jana Pawła II w Żurominie, w którym Polenergia objęła patronatem klasę przygotowującą uczniów do zawodu technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej (gmina Żuromin, teren Farmy Wiatrowej Dębsk).

Polenergia rozwija projekty wodorowe na terenie Gminy Nowa Sarzyna. W związku z tym specjaliści Polenergii zorganizowali dla uczniów i uczennic zajęcia praktyczne na terenie Elektrociepłowni Nowa Sarzyna (ENS) a także wykłady w I LO w Nowej Sarzynie. W 2024 roku odbyły się 2 spotkania na terenie ENS, podczas których uczniowie mogli zapoznać się funkcjonowaniem obiektu. Ponadto specjaliści odpowiedzialni za realizację projektów wodorowych w Polenergii przeprowadzili 4 wykłady w liceum.

W kwietniu 2024 roku licealiści z klasy o profilu Technologii Wodorowych wzięli udział w największych w Polsce targach wodorowych w Poznaniu – H2Poland. Siedemnaścioro uczniów i uczennic uczestniczyło w merytorycznych dyskusjach, panelach i warsztatach. Ponadto, uczniowie wzięli aktywny udział w prelekcjach zorganizowanych przez Polenergię na temat kariery w branży wodorowej. Wyjazd na targi został dofinansowany przez Polenergię.

Wypowiedzi uczniów:
  • "Wykład o odnawialnych źródłach energii i produkcji wodoru był poprowadzony w sposób przystępny i zrozumiały a instalacja kogeneracji robi wrażenie!" 
  • "Podczas wizyty w elektrociepłowni mogliśmy przekonać się, że wiedza teoretyczna zyskuje realne zastosowanie" 

We wrześniu 2024 roku Polenergia nawiązała współpracę z Zespołem Szkół Techniczno-Zawodowych im. Jana Pawła II w Żurominie. Współpraca ze szkołą wiąże się z przekazywaniem wsparcia merytorycznego uczniom, którzy przygotowują się do zawodu technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Klasa otrzymała także wsparcie finansowe na zakup sprzętu potrzebnego do prowadzenia zajęć praktycznych.

W listopadzie i grudniu 2024 roku specjaliści Polenergii przeprowadzili zajęcia praktyczno-teoretyczne na temat przygotowania do budowy i eksploatacji farmy wiatrowej. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań i skonsultowania swojej, projektowanej ścieżki kariery w obszarze odnawialnych źródeł energii.

Współpraca z ośrodkami edukacyjnymi i wsparcie kształcenia przyszłych kadr 

W 2024 roku Polenergia po raz piąty została Partnerem Strategicznym Akademii Energii, organizowanej przez Fundację Lesława Pagi. Projekt ten ma na celu wsparcie młodej kadry menadżerskiej zainteresowanej rozwojem wiedzy w zakresie rynku energetycznego w Polsce.

Akademia Energii skierowana jest do studentów (od 2. roku studiów) i absolwentów (do 26. roku życia), którzy chcą doskonalić swoje zdolności przywódcze i zdobyć holistyczną wiedzę o sektorze energetyki w Polsce i na świecie. XIII edycji Akademii Energii odbyła się pod hasłem przewodnim „ENERGETYKA DLA POKOLEŃ”.

W ciągu pięciu lat partnerstwa strategicznego, specjalistki i specjaliści Grupy Polenergia przeprowadzili wiele wykładów, podczas których przedstawiali unikalny model biznesowy Grupy Polenergia. Omawiano proces przygotowania do budowy morskich farm wiatrowych i kompetencje niezbędne w branży lądowej energetyki odnawialnej. Uczestniczki i uczestnicy mieli okazję zgłębić kwestie sprzedaży zielonej energii, rynku prosumenckiego i dążenia do dekarbonizacji.

Dzięki modelowi biznesowemu Polenergii, który obejmuje budowę oraz eksploatację projektów, sprzedaż własnej zielonej energii, a także rozwój elektromobilności, ekspertki i eksperci Polenergii mogli zabrać uczestniczki i uczestników Akademii w świat zrównoważonej energetyki jutra, która wspiera lokalne społeczności i bioróżnorodność. Uczestnictwo w Akademii Energii daje możliwość otworzenia się na nowe standardy, wyzwania i nowoczesne rozwiązania.

W listopadzie 2024 roku Polenergia po raz drugi została Partnerem Strategicznym Akademii Liderów i Liderek ESG organizowanej przez Fundację Lesława Pagi. II edycja Akademii ma na celu dostarczenie uczestnikom i uczestniczkom wiedzy i praktycznych umiejętności w obszarze zrównoważonego rozwoju, w szczególności tworzenia strategii ESG w organizacjach. Program ten jest kontynuacją Akademii Liderek Biznesu, której Grupa Polenergia była partnerem w 2022 roku, a która dzięki zaangażowaniu zespołu ESG Grupy Polenergia została przekształcona właśnie w program kształcący specjalistów w obszarze zrównoważonego rozwoju.

Warsztaty przyrodnicze 

We współpracy z ekspertami z firmy BIO-EKSPERT Grupa Polenergia zorganizowała serię warsztatów o ochronie różnorodności biologicznej. Tematem przewodnim była „Ochrona bioróżnorodności – ptaki dziuplaki”. Warsztaty odbyły się w szkołach podstawowych z gmin Grabowo, Rajgród, Kwilcz oraz w przedszkolu z gminy Żuromin.

W sumie przeprowadzono 19 warsztatów, w których łącznie wzięło udział 435 uczennic i uczniów, a także 41 nauczycieli i opiekunów. Uczennice i uczniowie zdobywali wiedzę i umiejętności przez doświadczenia, gry i zabawy edukacyjne.

Dzień Pszczół z Polenergią 

4 czerwca 2024 roku Polenergia zorganizowała „Dzień Pszczół” na terenie jednej z farm fotowoltaicznych należących do Grupy, mieszczącej się w gminie Sulechów. Wydarzenie zostało zrealizowane po raz drugi w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pszczół. W spotkaniu wzięło udział ponad 100 uczniów i uczennic wraz z opiekunami ze szkół w Bukowie, Kalsku, Cigacicach, Sulechowie (gmina Sulechów, teren Farmy Fotowoltaicznej Sulechów) oraz Przecławiu (gmina Niegosławice, teren Farmy Wiatrowej Mycielin).

Uczniowie kolejny rok z rzędu mieli możliwość wzięcia udziału w trzech warsztatach o tematyce:

  • Jak pozyskuje się energię z OZE na przykładzie funkcjonowania farm fotowoltaicznych? – Temat przedstawili kierownicy opiekujący się farmą fotowoltaiczną Polenergii w Sulechowie,
  • Jak wygląda życie pszczół? – Warsztat z pszczelarzem, który opiekuje się pasieką należącą do Polenergii umiejscowioną na terenie farmy fotowoltaicznej. Na zakończenie każdy uczestnik warsztatów mógł samodzielnie wykonać świeczkę z wosku pszczelego.
  • „Owady wśród nas” – Warsztat prowadzony przez entomolożkę z Uniwersytetu Zielonogórskiego, która wprowadziła uczestników w niezwykły świat owadów.

Współpraca z ośrodkami kultury oraz bibliotekami publicznymi 

Działalność gminnych ośrodków kultury oraz bibliotek publicznych jest niezwykle istotna dla społeczności lokalnych. Grupa Polenergia wspiera ich działalność poprzez dofinansowanie organizacji warsztatów i kursów otwartych dla wszystkich członków danej społeczności lokalnej. Ponadto ośrodki kultury i biblioteki mogą wnioskować o dofinansowanie zakupu niezbędnych akcesoriów, sprzętu, artykułów papierniczych oraz nagród m.in. do konkursów literackich i plastycznych.

Wsparcie ważnych wydarzeń kulturalnych w gminach 

Polenergia odpowiada na potrzeby gmin w zakresie organizacji ważnych wydarzeń gminnych. Dofinansowuje organizację dożynek, Dnia Rodziny, Dnia Dziecka oraz innych wydarzeń istotnych dla członków społeczności lokalnych. W ramach dofinansowania zapewnia w szczególności atrakcje dla dzieci.

Placówki edukacyjne zaangażowane w program edukacyjny Graj z nami w zielone!® podczas dożynek lub innych wydarzeń gminnych mają możliwość przygotowania eko stoiska z konkursami i zabawami edukacyjno-ekologicznymi. Nagrody w konkursach są zapewnione przez Polenergię.

W 2024 roku eko stoiska zostały zorganizowane przez szkoły z miejscowości: Skurpie (teren FW Skurpie), Krzęcin (teren FW Krzęcin), Nowa Sarzyna (teren Elektrociepłowni Nowa Sarzyna oraz H2Hub Nowa Sarzyna), Grabowo (teren Farmy Wiatrowej Grabowo), oraz Niegosławice (teren Farmy Wiatrowej Mycielin).

Działania informacyjno-edukacyjne na temat morskiej energetyki wiatrowej 

Warsztaty 

Spółki Polenergii MFW Bałtyk II oraz MFW Bałtyk III regularnie podejmują działania informacyjno-edukacyjne związane z rozwojem projektów morskich farm wiatrowych. Polegają one na organizacji warsztatów dla przedstawicieli sektora publicznego, administracji rządowej i samorządu. Warsztaty o koordynacji ruchu na morzu podczas budowy i eksploatacji morskich farm wiatrowych to pole do transparentnego dialogu i podnoszenia kwalifikacji krajowych kadr. Inicjatywa ta wpisuje się w politykę obu Spółek, aby szerzyć wiedzę i wymieniać doświadczenia z przedstawicielami administracji oraz instytucjami bezpośrednio zaangażowanymi w rozwój sektora offshore w Polsce.

Projekt edukacyjny „Jedno morze wiele korzyści. Morska energetyka w moim regionie” 

W 2023 i 2024 roku Grupa Polenergia wspólnie z Equinor realizuje autorski projekt edukacyjny „Jedno morze, wiele korzyści. Morska energetyka wiatrowa w moim regionie”, w którym wzięło udział ponad 4000 uczniów i uczennic ze szkół podstawowych zlokalizowanych w gminie wiejskiej Ustka, Redzikowo, Łeba oraz wybranych szkół ponadpodstawowych.

Celem projektu jest szerzenie wśród najmłodszych wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej, wynikających z niej korzyściach dla klimatu i regionu, a także nowych możliwościach zawodowych.

Polenergia na targach Eduoffshore  

Eduoffshore Wind to największe w kraju wydarzenie edukacyjne, które przybliża rynek pracy w branży zielonej energetyki, zwłaszcza w sektorze morskich farm wiatrowych. W 2024 roku zgromadziło około 100 wystawców z innowacyjnych sektorów morskiej energetyki wiatrowej i wodorowej oraz ponad 8000 uczniów szkół średnich, studentów, absolwentów i osób poszukujących możliwości zmiany zawodu. Stoisko projektów Bałtyk odwiedziły setki młodych ludzi, którzy mieli okazję porozmawiać z przedstawicielami Polenergii na temat perspektyw zawodowych i możliwości, które stwarza praca w branży offshore.

Współpraca z w ramach realizacji projektu „Energia Wiatru - Energia Wolności” 

W 2024 roku spółki MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III kontynuowały współpracę z Gminą Miejską Rumia i Rumią Invest Park w zakresie realizacji projektu „Energia Wiatru – Energia Wolności”, który został dofinansowany ze środków WFOŚiGW w Gdańsku oraz NFOŚiGW w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej (edycja 2023). W ramach projektu przeprowadzono cykl warsztatów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych województwa pomorskiego, mających na celu rozwój potencjału kadrowego regionu.

Wystawa „Bałtyk. Morze zielonej energii” w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku 

W czerwcu 2024 roku Polenergia wspólnie z Equinor otworzyły pierwszą w Polsce wystawę o morskiej energetyce wiatrowej w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Wystawa „Bałtyk. Morze zielonej energii” przedstawia proces powstawania wiatru, historię jego wykorzystania i ogromny potencjał Morza Bałtyckiego, który służy rozwojowi morskiej energetyki wiatrowej. Podczas zwiedzania wystawy zobaczyć można m.in. zdjęcia i filmy pokazujące rozwój morskiej energetyki wiatrowej.

Ekspozycja prezentuje też szereg unikalnych eksponatów, przekazanych organizatorom przez kluczowych dostawców komponentów dla morskich farm wiatrowych Bałtyk. To m.in. fragmenty kabli morskich, modele statków i wentylator stacji transformatorowej. Sercem wystawy jest interaktywna makieta, która przybliża kolejne etapy budowy morskich farm wiatrowych. W pobliżu wystawy znajduje się także strefa edukacyjna, w której odbywają się warsztaty i prelekcje. Wystawa znajduje jest na trzecim piętrze Ośrodka Kultury Morskiej, oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, przy ul. Tokarskiej 21/25. Jej zwiedzanie dostępne jest w godzinach otwarcia muzeum.

Działania Grupy Polenergia w zakresie edukacji ekologicznej stanowią dobrą praktykę, która może inspirować firmy do podjęcia podobnych inicjatyw. Angażowanie się w edukowanie na temat środowiska i klimatu nie tylko przyczynia się do zrównoważonego rozwoju, ale także buduje pozytywny wpływ na społeczność. Jesteśmy przekonani, że takie inicjatywy są krokiem w stronę lepszej przyszłości, którą warto współtworzyć.

Search results

Szanowny użytkowniku, w zgodzie z założeniami RODO potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych w tym zawartych w plikach cookies. Dowiedz się więcej.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close