Inwestycje realizowane przez Equinor i Polenergię mogą wygenerować nawet 10 000 miejsc pracy, zarówno przy samych projektach Bałtyk, jak i w firmach, które będą dostawcami i poddostawcami komponentów i usług. Dostępność wykwalifikowanych pracowników odgrywać będzie kluczową rolę w rozwoju całej branży. Dlatego Equinor i Polenergia kontynuować będą – w ramach „Akademii Kompetencji Morskich”, jednego ze swoich programów flagowych – liczne aktywności związane z edukacją i kształceniem przyszłych kadr na wszystkich szczeblach nauczania.
W 2023 roku był to m.in. udział spółek w Targach Kariery EDU Offshore Wind w Gdańsku. Wydarzenie przyciągnęło kilka tysięcy uczniów, studentów, absolwentów i osób poszukujących możliwości zmiany zawodu. Na stoisku Equinor i Polenergii mogli pogłębić swoją wiedzę na temat oczekiwań rynku pracy, procesu rekrutacji, pożądanych kompetencji.
W minionym roku spółki przeprowadziły także projekt edukacyjny „Jedno morze, wiele korzyści. Morska energetyka wiatrowa w moim regionie”. W zajęciach na temat odnawialnych źródeł energii i korzyści wynikających z ich rozwoju wzięło udział prawie półtora tysiąca dzieci z sześciu szkół podstawowych w regionie słupskim. W tym roku projekt zakończy się ogłoszeniem wyników konkursu artystycznego, w którym uczniowie przedstawią własną perspektywę postrzegania morskiej energetyki wiatrowej.
Spółki kierują działania edukacyjne także do przedstawicieli jednostek administracji publicznej, wojska i służb ratowniczych. Razem z firmą Squadron zorganizowały dla nich warsztaty z zakresu bezpieczeństwa na morzu. Celem interaktywnych ćwiczeń symulujących wypadki na morzu, było doskonalenie praktycznych umiejętności w potencjalnych sytuacjach awaryjnych i właściwego reagowania na nie.