Serwis ESG

Wodór – paliwo przyszłości

Kontrast
Wielkość liter - A +

Wodór – paliwo przyszłości

W grudniu 2019 r. UE ogłosiła Strategię Zielonego ładu, której realizacja do 2050 r. pozwoli Unii na całkowitą neutralność emisyjną. Aby to było możliwe, należy zdekarbonizować system energetyczny UE poprzez nadanie priorytetu efektywności energetycznej i rozwój systemów energetycznych opartych o OZE.

Niezwykle ważną rolę w tej strategii ma odegrać Zielony Wodór. W lipcu 2020 r. przyjęta została Strategia Wodorowa dla neutralności klimatycznej Europy. Przyczyni się ona do zwiększenia produkcji czystego wodoru w tej części świata. Wodór może być wykorzystywany jako surowiec czy paliwo – ma wiele praktycznych zastosowań, które pozwoliłyby na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych w sektorach przemysłu, transportu, energii i budynków.

Plan naprawy gospodarczej Komisji „Nowa generacja UE" podkreśla wodór jako priorytet inwestycyjny, mający na celu pobudzenie wzrostu gospodarczego i odporności, tworzenie lokalnych miejsc pracy i umacnianie globalnego przywództwa UE.

Strategia Wodorowa UE pozwoli do 2030 roku na zastosowanie Zielonego Wodoru do dekarbonizacji sektora przemysłowego i energochłonnego, a także do dalszej transformacji UE do 2050 r. w kierunku neutralnie emisyjnej.

Polenergia, której celem jest przeprowadzenie transformacji energetycznej Polski i realizacja Zielonego Ładu, podpisała list intencyjny w sprawie rozwoju technologii kogeneracyjnych i wodorowych z wiodącym producentem i dostawcą rozwiązań gazowych i wodorowych. Można się z nim zapoznać tutaj.

Polenergia jest także Członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Czystego Wodoru powołanego w ramach realizacji Strategii Wodorowej UE (czytaj więcej).

Zgodnie z nową strategią, aby skutecznie zbilansować portfel wytwórczy, Polenergia będzie rozwijała zaawansowane technologie gazowe, realizując inwestycje w bloki kogeneracyjne, zasilające odbiorców przemysłowych. Będą one stanowiły również przyczółek do transformacji wodorowej, na którą Grupa w najbliższych latach chce być w pełni gotowa. Zarówno istniejąca elektrociepłownia w Nowej Sarzynie, jak i planowane nowe bloki gazowe, mają być przygotowane do spalania zielonego wodoru, co przyczyni się w przyszłości do budowy zeroemisyjnej grupy energetycznej.

Wyniki wyszukiwania